Osvětlení moderní zahrady
Podobně jako interiér, má i zahrada svůj osobitý styl, u kterého se snažíme každý detail sladit do výsledné harmonie odpovídající našim představám. Zahrada se stala relaxační zónou a rozšířením obytného prostoru, v němž je světlo nedílnou součástí. Pro vytvoření světelné harmonie kombinujeme funkční osvětlení, zajišťující bezpečný pohyb, s dekorativním osvětlením, které nám poskytuje jedinečný večerní zážitek. Doporučujeme řídit se biorytmem přírody a večer používat teplé žluté světlo. Zahrada pak působí útulněji a přirozeněji. Je důležité osvětlení zahrady koncipovat tak, aby nám přinášelo maximální potěšení, ale nerušilo při tom své okolí.
Jaká zahradní svítidla zvolit pro různá použití?
Řídíme se jednoduchým pravidlem, podle kterého světla na zahradu vybíráme: Světlo musí dopadat na to, co chceme ve tmě vidět.
Osvětlení příjezdové cesty a cest v zahradě
Pro osvětlení příjezdové cesty a cest v zahradě se nejvíce hodí stojací svítidla. Doporučujeme je umístit do takových míst, kde nebudou namáhána zvýšeným provozem. Ideální je vytvořit okrasný záhon podél cest a chodníků, do kterého se sloupkové osvětlení umístí. Při instalaci do trávy či přímo na chodník hrozí jejich poškození např. při sekání trávy a odhrnování sněhu. Takto umístěná sloupková svítidla budou zčásti osvětlovat dekorativní záhon a takový příchod k domu vypadá velmi efektně. Pokud máte vedle cesty nebo u schodů nějakou zídku, můžete k osvětlení daného prostoru použít venkovní nástěnná svítidla nebo vestavná svítidla ve zdi.
Zápustná a pojezdová svítidla nejsou plnohodnotným prostorovým osvětlením cest v zahradě. Velmi často narážíme na požadavek použití zápustných a pojezdových svítidel jako hlavního zdroje osvětlení cest. Zde je nutné si uvědomit, že většina zápustných svítidel nám na zemi vytváří pouze světelný bod. Zápustná svítidla šíří světlo především směrem vzhůru a při umístění v prostoru se nemá vyzařované světlo od čeho odrazit, tudíž nedopadá na okolní plochu, tzn. že ji neosvětluje. Jedinou výjimkou je osvětlení nějaké zdi, fasády či stromu pomocí zápustných nebo pojezdových svítidel. V takovém případě můžeme využít odraženého světla k nepřímému tlumenému osvětlení okolí.
Zápustná svítidla s malým světelným výkonem nejčastěji používáme ke zvýraznění okrajů teras a balkonů. Zápustná zemní svítidla se silnějšími světelnými zdroji jsou vhodná k dekorativnímu osvětlení fasád, zdí, solitérů a stromů v zahradě.
Venkovní osvětlení okolí domu
Funkční osvětlení v okolí domu doporučujeme řešit nástěnnými svítidly umístěnými na fasádě domu či svítidly umístěnými v podbití střechy. Dosáhnete tak prostorového osvětlení nejbližšího okolí domu. Velmi oblíbená jsou reflektorová svítidla. Vždy je dobré, snažit se umisťovat a směřovat reflektorová svítidla tak, aby vás neoslňovala při přístupu k domu.
Venkovní osvětlení terasy
Prostorové osvětlení terasy je nejlepší řešit nástěnnými svítidly na domě, popřípadě svítidly umístěnými na zastřešení terasy. Dosáhnete tak kvalitního osvětlení při večerním posezení. Jako doplňkové osvětlení dřevěných teras je velmi efektní použít zápustná svítidla, která zde plní dekorativní funkci a zvýrazňují okraje terasy. Terasu umístěnou v prostoru můžete osvětlit buď stojacími svítidly, nebo svítícími objekty v různých tvarech např. světelné koule či svítící kostky. Některé svítící objekty lze použít i jako sedací nábytek, což je velmi zajímavé např. na terase u bazénu.
Osvětlení jezírka a zahradní fontány
V okolí vody je nutné používat venkovní svítidla na malé bezpečné napětí a s krytím IP68. Nejčastěji pro tuto aplikaci používáme podvodní světla. U okrasných jezírek se většinou zaměřujeme na osvětlení břehů a okolí. Neosvětlená vodní hladina se večer chová jako zrcadlo a krásně odráží obraz osvětleného okolí. U koupacích jezírek je zajímavé prosvětlit vodu a vytvořit tak efekt relaxační zóny. Světla do jezírka se mohou i kombinovat a zapínat dle aktuálního využití. Nezapomínejte na ryby a živočichy, jejichž domovem se vaše jezírko stalo. Nenechávejte vaše podvodní osvětlení svítit celou noc.
Osvětlení stromů a rostlin v zahradě
Osvětlení stromů a rostlin v zahradě vytváří unikátní podívanou a harmonizuje celý večerní prostor. Ke scénickému osvětlení zahrady používáme převážně zahradní reflektory a umisťujeme je do záhonů. Tam, kde je strom umístěný v trávníku, používáme zemní zápustná svítidla. I při scénickém osvětlení zahrady platí, že méně je někdy více. Někdy totiž stačí osvětlit jeden zajímavý strom a úchvatná podívaná je na světě. Listnaté stromy a keře osvětlujeme zespodu, kdy zvýrazňujeme kmen a větve. Světlo stromem postupně prochází. Osvětlené větve jsou krásné i v zimě. Husté a jehličnaté stromy, keře a traviny osvětlujeme ze strany. Zvýrazňujeme tak celou rostlinu. Zajímavého efektu docílíme osvětlením ze shora, kdy dané místo zvýrazníme jako intenzivněji svítící měsíc. Zajímavým doplňkem k okrasným travinám jsou světelné koule na zahradu v kombinaci různých velikostí. Pokud máte v zahradě bambus, tak to je nejúžasnější rostlina pro dekorativní osvětlení. Listy bambusu jsou krásně světle zelené a nádherně odráží světlo. Navíc je to stále zelená rostlina, takže ani zima není nudná. Pro dekorativní osvětlení zahrady vám vřele doporučujeme používat zahradní osvětlení 12V např. Garden Lights.
Nejjednodušší cesta k dekorativně osvětlené zahradě
12V zahradní světla systému Garden Lights
Osvětlovací systém Garden Lights nabízí kvalitní venkovní LED osvětlení 12V v různých velikostech, stylech a barvách, která jsou ideální pro osvětlení jakékoliv zahrady. Jedním systémem zvládnete nasvítit terasu, jezírko i okrasné rostliny v zahradě. Vše je připraveno tak, aby instalaci zvládl téměř každý. Systém funguje jako jednoduchá stavebnice, kde se svítidla a příslušenství spojují pomocí předinstalovaných konektorů. Díky šetrné instalaci je systém vhodný i pro již založenou zahradu.
Velkou výhodou 12V systému je právě malé bezpečné napětí, které umožňuje jednoduchou a rychlou instalaci. Další předností je obrovská variabilita a možnost postupného doplňování osvětlení. Tyto systémy mají i svá omezení, především maximální zatížitelnost systému a délku kabelů. Systém lze zatížit vždy do max. výkonu transformátoru, což je u systému Garden Lights 150 W. Samozřejmě můžete použít více transformátorů a vytvořit tak více okruhů. K vytvoření zajímavé večerní scény postačí zahradní světla se slabšími světelnými zdroji, takže ve většině zahrad není velikost transformátoru omezením. Slabší osvětlení je navíc příjemnější a méně kontrastní vůči temnému okolí. délka jednoho vedení od transformátoru k poslednímu svítidlu může dosahovat délky kolem 70 m. Při delších vzdálenostech doporučujeme použít více napájecích míst, ze kterých osvětlíte potřebný prostor.
Pokud si na instalaci sami netroufáte, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám navrhneme osvětlení na míru pro vaši zahradu a následně svítidla odborně nainstalujeme.